Endometr TCM Endo V
  • Endometr TCM Endo V

Endometr TCM Endo V

6 500,00 zł
Brutto

Endometr TCM Endo V Szwajcarskiej firmy Nouvag z elektronicznym lokalizatorem wierzchołkowym dla wszystkich systemów narzędzi niklowo-tytanowych. TCM Endo V to mikromotor endodontyczny zintegrowany z elektronicznym przyrządem pomiarowym. Dokładność pomiaru endometru wynosi 0,2mm.

Możliwość nastawienia odpowiedniego momentu obrotowego

Ilość
Obecnie brak na stanie


Endometr TCM Endo V z elektronicznym lokalizatorem wierzchołkowym dla wszystkich systemów narzędzi niklowo-tytanowych TCM Endo V to mikromotor endodontyczny zintegrowany z elektronicznym przyrządem pomiarowym.

Dokładność pomiaru endometru wynosi 0,2mm.

Okres gwarancji: 2 lata.

Konstrukcja  łącząca moduł specjalistycznego mikrosilnika dedykowanego dla rotacyjnych narzędzi Ni-Ti oraz zintegrowany nowoczesny endometr częstotliwościowy.

  • Możliwość wyboru napięcia zasilania (100, 115, 230V).
  • Możliwość nastawienia odpowiedniego momentu obrotowego: 2 / 4 /6 / 10 / 15 / 20 / 25 / 30 / 40 / 50 Nmm
  • Możliwość nastawienia obrotów w zakresie: 150 - 2000 rpm (obrotów/min)
  • Możliwość wyboru systemu autokontroli: AUTOMATIC TORQUE CONTROL (ATC) - po przekroczeniu nastawionego momentu obrotowego włącza się autorewers (jeden obrót wsteczny)

 

AUTO REVERS - po osiągnięciu przez pilnik długości roboczej włącza się autorewers

AUTO SLOW / DOWN - prędkość obrotów pilnika jest redukowana w miarę zbliżania się do otworu wierzchołkowego

AUTO STOP - pilnik po osiągnięciu otworu wierzchołkowego zatrzymuje się

1:1 1/2/3/4/5/7/10/13/16/19 Nmm, szybkość 200-40 000 obr/min

8:1 2/4/6/10/15/20/25/30/40/50/ Nmm, szybkość 50-2 000 obr/min

16:1 5/10/15/20/25/30/40/50/100 Nmm, szybkość 5-1 000 obr/min

Zabezpieczenie momentu obrotowego dla szybkiej zmiany kierunku obrotu po osiągnięciu preselekcyjnego momentu obrotowego i powrót do pierwotnego kierunku po dwóch obrotach.

Napięcie wejściowe (do wyboru):  100/115/230 Volt bei 50 – 60 Hz
Typ silnika: DC
Przedział prędkości, Kątnica: 150 – 2000 obr./min (rpm)
Metody pomiaru: Pomiar Impedancji,
kalkulacja różnicowa
Tolerancja pomiaru wierzchołka: +/- 0,2 mm
Moment obrotowy przy kątnicy: 2-50Nmm
Częstotliwości napięcia pomiarowego: 500 Hz and 7,5 kHz
Wymiary: 120 x 115 x 185 mm, (Szer. x Wys. x Głęb.)
Waga: 1,8 kg
Typ pilnika: Pełny zakres pilników o wymiarze 2,35 mm, (ISO 1797 Typ 1)

 

TCM ENDO V - jest konstrukcja łącząca w sobie moduł specjalistycznego mikrosilnika i zintegrowany nowoczesny endometr

Każdy lekarz stomatolog planujący wprowadzenie w swojej praktyce nowoczesnych metod leczenia endodontycznego staje prędzej czy później przed dylematem wyboru mikrosilnika umożliwiającego prace z różnymi systemami rotacyjnych narzędzi niklowotytanowych. Dzięki firmie Terradent miałem możliwość stosowania w mojej praktyce nowego modelu mikrosilnika endodontycznego Nouvag TCM Endo V.
 
Unit endodontyczny Nouvag TCM Endo V jest konstrukcja łącząca w sobie moduł specjalistycznego mikrosilnika dedykowanego dla rotacyjnych narzędzi Ni-Ti oraz zintegrowany nowoczesny endometr częstotliwościowy. Urządzenie jest bezpośrednio zasilane prądem zmiennym z mozliwością wyboru napięcia (100, 115, 230V). Zakres prędkości obrotowej według danych producenta zawiera sie w przedziale 150-2000 obrotów/min. Natomiast dokładność pomiaru endometru wynosi 0,2mm.
 
Budowa TCM Endo V przypomina poprzednie modele. Stabilna podstawa, zmywalny panel przedni, czytelne sensoryczne przyciski i wyświetlacz numeryczny wyglądają podobnie jak w modelach III i IV. Zasadnicza różnica jest obecność na przednim panelu dwóch rzędów diod LED, sygnalizujących tryb pracy endometru i mierzona długość narzędzia. Widzimy także oprócz prędkości obrotowej i wartości momentu obrotowego, ustawienia sposobu zachowania sie narzędzia po przekroczeniu przewężenia fizjologicznego (tryby: Auto Slow/Down, Auto Reverse, Auto Stop).
 
Na tylnym panelu znajdują sie przyłącza mikrosilnika (Micro-motor 20 Endo Apex) zintegrowanego z końcówka wargowa endometru, oraz rozrusznika nożnego. Obok znajduje sie wyłącznik główny zasilania, gniazdo zasilania oraz zaślepka pod która ukryte są bezpieczniki. Na bocznej ściance znajduje sie uchwyt, w którym można umieścić mikrosilnik wraz z końcówka, gdy nie jest on używany. Dedykowana końcówka mikrosilnika jest wykonana w całości z metalu. Została natomiast zaizolowana z zewnątrz tworzywem sztucznym, o przeciwpoślizgowej strukturze. System uchwytu narzędzia to znany „push-up” kompatybilny z wszystkimi narzędziami rotacyjnymi o średnicy 2,35mm (ISO 1797 Typ: 1). Końcówka zaopatrzona jest oczywiście w zatrzaskowa elektrodę endometru.
 
Producent dołącza w komplecie sterylizowalną podstawkę pod końcówkę mikrosilnika, zapasowe elektrody wargowe oraz „dongle” umożliwiający sprawdzenie poprawności kalibracji endometru.

Funkcjonalność

Urządzenie umożliwia prace z następującymi wartościami momentu obrotowego: 2, 4, 6, 10, 15, 25, 30, 40, 50Nmm. Przekroczenie wartości ustawionego momentu obrotowego powoduje natychmiastowa zmianę kierunku obrotów. Z kolei wartości możliwych do uzyskania prędkości obrotowych mikrosilnika wynoszą: 150, 200 250, 300, 350, 400, 450, 500, 600, 700, 800, 900, 1000, 1200, 1400, 1600, 1800 i 2000 obrotów na minutę. Możliwa jest zatem praca wiekszoscią popularnych narzędzi Ni-Ti (miedzy innymi: Pro File, Pro Taper, Flex Master, K3, GT Files, Lightspeed, RaCe). Wyższe prędkości obrotowe umożliwiają zastosowanie narzędzi Gates, igieł Lentulo czy narzędzi typu Gutta Kondensor lub PAC MAC.

 

Zastosowanie endometru zintegrowanego z kątnica umożliwia lekarzowi pełną kontrole opracowywania kanału oraz skrócenie czasu poświęconego na weryfikacje dlugości roboczej w obrębie używanych narzędzi rotacyjnych. Możliwe są następujące tryby pracy:

Auto Slow/Down – po osiągnięciu przez pracujące w kanale narzędzie zaprogramowanej na endometrze dlugośći słyszymy sygnał akustyczny oraz jednocześnie ulega redukcji o 50% prędkość obrotowa mikrosilnika (np. z 350 obrotów/min na 175 obrotów/min). Jeśli wycofamy narzędzie z kanału na kilka milimetrów, obroty końcówki ulegają ponownie zwiększeniu do wartości początkowej. Tryb ten jest niezwykle przydatny dla lekarzy rozpoczynających prace z narzędziami rotacyjnymi. Znaczne zmniejszenie prędkości obracającego sie narzędzia w przywierzchołkowej części kanału korzeniowego eliminuje w bardzo dużym stopniu ryzyko złamania lub odkształcenia sie pilnika Ni-Ti. Tryb ten powinno sie stosować także w przypadkach, w których stopień zakrzywienia części przywierzchołkowej kanału korzeniowego jest średni bądź duży.

 
Auto Reverse – w momencie osiągnięcia przez pracujące w kanale narzędzie zaprogramowanej na endometrze dlugośći słychać sygnał akustyczny i natychmiast zmienia sie kierunek obrotów mikrosilnika. Po wycofaniu narzędzia o kilka milimetrów dokomorowo, kierunek obrotów wraca do wartości pierwotnej. Tryb ten jest najczyściej używany w praktyce klinicznej. Zmiana kierunku obrotów narzędzia w chwili gdy jego koniec osiąga przewężenie fizjologiczne zabezpiecza operatora przed dekalibracja otworu fizjologicznego, oraz przejściem narzędzia poza wierzchołek zęba. Minimalizacji ulegają zatem także powikłania związane z przepchnięciem materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek zęba.

Szczególnie docenia ten tryb pracy stomatolodzy stosujący narzędzia Pro Taper. W przypadku pracy tym systemem nie wolno stosować żadnego nacisku na narzędzie, ponieważ pilniki te wkręcają sie w głąb kanału. Zatem jakość funkcji Auto Reverse ma niebagatelne znaczenie i umożliwia bezpieczna prace ponieważ po osiągnięciu przewężenia fizjologicznego włączenie wstecznych obrotów spowoduje „samoczynne” wycofanie sie narzędzia z kanału.

Auto Stop – w trybie tym, po osiągnięciu przez pracujące narzędzie zaprogramowanej na endometrze dlugości mikrosilnik ulega zatrzymaniu. Funkcja ta pozwala bezpiecznie opracować kanały w zębach z nieukończonym rozwojem korzeni oraz w przypadkach resorpcji wierzchołka korzenia.

Endometr wbudowany w TCM Endo V jest typu częstotliwościowego. Pomiar realizowany jest przy dwóch wartościach oscylacji: 500Hz i 2,5kHz. Autokalibracja jest szybka, a wynik adekwatny, niezależnie czy pracujemy w kanale suchym bądź wilgotnym. Podczas 3 miesięcznych testów urządzenia pomiar dlugości roboczej realizowany za pomocą TCM Endo V weryfikowałem przy pomocy endometrów Root ZX i TriAuto ZX. Wyniki były identyczne. Uważam ze bardzo dobrze świadczy to o precyzji pomiaru i algorytmie zaimplementowanym w urządzeniu Nouvaga, ponieważ endometry firmy Morita uznawane są za jedne z najlepszych na rynku stomatologicznym.

Ergonomia pracy z TCM Endo V jest bardzo dobra. Kątnica jest bardzo wygodna. Po umocowaniu narzędzia w kątnicy, „wąsy” elektrody czynnej nie ograniczają dlugości części pracującej pilnika, jak to ma miejsce w TRI Auto ZX. System mocowania push-up działa dość twardo lecz zaleta tego jest mocne ufiksowanie narzędzia kanałowego, brak jest wyczuwalnych luzów w obrębie ułożyskowania główki kątnicy. Komfort pracy jest podobny jak w przypadku kątnic redukcyjnych 128:1 gdzie również luzy w obrębie mocowania narzędzia endodontycznego nie występują w ogóle.

Kątnica wraz z mikrosilnikiem jest lekka i dobrze wyważona, co nie powoduje dużych obciążeń podczas pracy. Jest dość wąska co umożliwia wygodne posługiwanie sie nią osobom o małych dłoniach. Z racji zintegrowanego endometru kątnica została zaizolowana z zewnątrz tworzywem sztucznym odpornym na materiały żrące. Dodatkowo faktura plastiku pokrywającego kątnice umożliwia pewny chwyt nawet w mokrych rękawiczkach.

 

Mikrosilnik Micro-motor 20 Endo Apex charakteryzuje sie bardzo dobrymi parametrami. Szczególnie widoczne jest to podczas pracy w trybie Auto Reverse. Włączenie wstecznych obrotów jest natychmiastowe. TCM Endo V jest pod tym względem szybszy od ATR Technika oraz TRI Auto ZX.

 

Podczas pracy przy pacjencie w większości przypadków konieczna jest jedynie zmiana parametrów dotyczących momentu obrotowego oraz odległości narzędzia od przewężenia fizjologicznego. Obsługa jest intuicyjna, nie nastręcza to żadnych trudności. Wyświetlacz jest alfanumeryczny i widoczny z szerokiego kata. Panel sterujący jest w pełni zmywalny i można go dezynfekować chemicznie. Z kolei kocówka mikrosilnika morze być sterylizowana w autoklawach w temperaturze 135 ºC.
 
Autor: lek. stom. S. Mazur

 


1534-TCMEndoV-Endometer

Zobacz także